Selvbudgettering i 2022 giver halvanden milliard til ni kommuner i 2025

De ni kommuner, der valgte selvbudgettering i 2022, kan se frem til at få udbetalt i alt 1,3 milliarder kroner i 2025. Det kommer oveni en kvart milliard, som var med i budgetterne for 2022. Det koster de øvrige 89 kommuner 219 kr. pr. indbygger.

Udgivet: 19/06/2024

Pia Paarup Krebs

Redaktør

Del artiklen:

Til næste år kan ni kommuner se frem til at få polstret kommunekassen med i alt 1,3 mia. kr. Eller forsøde tilværelsen for kommunens borgere, som Vejle Byråd netop har besluttet.

I Høje-Taastrup Kommune er planen først og fremmest at styrke likviditeten. På spørgsmålet om, hvad pengene skal bruges til, siger borgmester Michael Ziegler (K):

"Vi styrer efter vores service- og anlægsramme. Derfor er svaret overvejende, at pengene lægges i kassen".

Fik du læst?

Vejle vil bruge en kvart milliard ekstra i 2024 og lever med risiko for sanktioner

Ud over de 1,3 milliarder, som udbetales til de ni kommuner i 2025, kommer den kvarte milliard, som kommunerne lagde ind i budgetterne allerede i 2022. Altså en samlet gevinst på godt halvanden milliard på den satsning de ni kommuner tog i 2021 ved fastlæggelsen af budget 2022.

Det viser en ny prognose fra it-konsulenthuset Dataproces, som har regnet på slutligningstallene fra Skatteministeriet.

Middelfart Kommune står til at få 85 mio. kr. udbetalt i 2025, ud over de 18 mio. kr., der blev lagt ind i budget 2022. Middelfarts borgmester Johannes Lundsfryd Jensen (S) kan ikke fortælle, hvad de mange penge skal bruges til:

"Det har vi ikke aftalt endnu," siger han.

I kortet herunder kan du se tallene på kommuneniveau, både i kr. pr. indbygger og det samlede beløb for kommunen.

(Artikel fortsætter under kort)

Dataproces påpeger, at der stadig udestår mindre usikkerheder vedrørende tallene, bl.a. i forbindelse med den tekniske håndtering af grundskyld.

Hvor kommer gevinsten fra

Når kommunerne kan få en gevinst fra selvbudgettering kan det både skyldes, at folketallet i den enkelte kommune har udviklet sig mere positivt, end det var forudsat i statsgarantien, og at udskrivningsgrundlaget er vokset mere. I 2022 har man i de ni kommuner været så heldige - eller dygtige til at forudse - at begge dele har været tilfældet.

Alle ni kommuner har fået flere indbyggere i årene siden 2022, og væksten har i de fleste af kommunerne ligget et godt stykke over landsgennemsnittet. Særligt Høje-Taastrup Kommune er vokset.

Fakta

Vækst i indbyggertallet i de selvbudgetterende kommuner fra 1.1.2022 til 1.1.2025

Hillerød 3,3 procent

Holbæk 2,4 procent

Høje-Taastrup 10,6 procent

Køge 2,4 procent

Lejre 3,2 procent

Middelfart 2,0 procent

Silkeborg 5,0 procent

Solrød 4,1 procent

Vejle 3,2 procent

Landsgennemsnit 1,9 procent

Kilde: Danmarks Statistik

Fik du læst?

Forstå selvbudgettering på to minutter

Sidst opdateret: 19/06/2024 - 13:03

Temaer: Selvbudgettering

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]