Tv: Line Barfod (Ø), teknik- og miljøborgmester th: Jakob Næsager (K), børne- og ungdomsborgmester.

Tv: Line Barfod (Ø), teknik- og miljøborgmester th: Jakob Næsager (K), børne- og ungdomsborgmester. - Foto: Tv: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix Th: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Kritik af Københavnerforslag preller af på københavnerborgmestre

To københavnske borgmestre mener kritik af deres forslag til mere indsigt i økonomiforhandlinger forud for KLs Topmøde torsdag er forfejlet. De to borgmestre forklarer her, hvad de mener, og altså ikke hvad de skriver.

Udgivet: 19/03/2025

Christian Brandt Pedersen

Redaktør

Del artiklen:

Børne- og Ungdoms borgmester i København Jakob Næsager (K), og Teknik- og Miljøborgmester Line Barfod (Ø) afviser at det forslag, de står bag, der skal til afstemning til KLs topmøde torsdag, er for teknisk og svært ladsiggørligt.

De mener begge at det ikke er teknikken i forslaget, der er det vigtige.

Fakta

Københavns forslag

København, forslag stillet af Enhedslisten, De Konservative, Radikale Venstre, Alternativet og Dansk Folkeparti:

”KLs delegeretmøde opfordrer KL's bestyrelse til at fastholde og forstærke det politiske pres på regeringen op til og under økonomiforhandlingerne for 2026. KL bør arbejde for, at udvidelse af såvel finansiering som rammer ikke gøres étårige, da det er meget svært at drive kommuner, både i forhold til borgere og ansatte, med etårige driftsbevillinger, når der er tale om varig drift.

KL opfordres til, både før, under og efter en eventuel indgåelse af en økonomiaftale med regeringen, at bistå KLs bestyrelse og kommunerne med beregninger af, hvad der samtidig med den overordnede ramme, sker nede i ”maskinrummet” så både demografi, refusionsordninger, grundskyld mm. belyses. På den måde bliver det tydeligt, om kommunerne reelt er økonomisk stillet til at kunne løfte velfærden, eller igen i praksis skal skære ned."

Vedtaget med støtte fra Socialdemokratiet. SF undlod at stemme, mens Venstre og Liberal Alliance stemte imod.

Teknikske del af forslag er ikke en dealbreaker

Når KL torsdag og fredag holder Kommunalpolitisk Topmøde, så er der også delegeretmøde, hvor en række medlemsforslag vedrørende KL’s tilgang til de kommende økonomiforhandlinger skal behandles. Det mest vidtgående kommer fra København. Det går i forsimplet form ud på, at man ønsker en øget indsigt under selve forhandlingerne om en økonomiaftale.

Men det er beskrevet i forslaget, at man "før, under og efter" en aftale med regeringen vil have indsigt i beregninger, og hvad der foregår i maskinrummet i forhandlingerne. Og blandt andet den del af forslaget har fået udligningsekspert Niels Jørgen Mau Pedersen fra VIVE til at sætte spørgsmålstegn ved, hvad der egentlig kan lade sig gøre.

For Børne- og Ungdoms borgmester i København Jakob Næsager (K) er teknikken i forslaget mindre vigtig:

"Vi har behov for noget mere åbenhed omkring, hvordan de årlige økonomiaftaler bliver til, og hvad der er dækket af aftalerne. Det virker lidt tilfældigt, hvad der er, der dækkes i økonomiaftalen. Og vi synes, at vi trænger til noget mere åbenhed og ærlighed om det. Sidste sommer, fik vi for 2025, et ekstraordinært finansieringsstilskud på 2,5 milliarder kroner. Men det fremgår ikke, hvorfor det kun er etårigt, når det er et varigt problem, der skal løses. Så vi savner en begrundelse for, hvorfor var det lige 2,5 milliarder, og hvorfor er det kun et år?"

Fik du læst?

Ekspert: Ikke realistisk at få præcise tal under økonomiforhandlinger

Fik du læst?

ØA-forslag til topmøde mangler realisme

Teknikken er ikke dealbreaker

Selv om teknikken i forslaget ikke skal være en dealbreaker for de konservative, så har Jakob Næsager tidligere i et interview med NB-Økonomi været dybere nede i de tekniske elementer i københavnerforslaget.

Hos Teknik- og Miljøborgmester Line Barfod (Ø) er teknikken heller ikke det vigtige, det må ifølge Enhedslisten ligge hos eksperterne.

"Vi har ikke behov for at få alle de tekniske detaljer - vi ønsker med forslaget, at man skal prøve at skabe et overblik over, hvad er det egentlig, der kommer til at ske? Hvad er der for nogle forskellige reguleringer og ændringer, ud over det, der lige indstilles i aftalen - at vi undgår det der skete 2024".

I følge Jakob Næsager så sætter regeringen de politiske ambitioner højere, end hvad de vil betale for i økonomiaftalen med kommunerne:

"Når ministerne går ud og lover ting, så skal de huske at få sat et forventningsniveau, der svarer til det, de vil betale for. Så det med at gå ud og sige, at de kan godt se, at udgifterne stiger og stiger og stiger, og der er behov for et højere serviceniveau, men at pengene de bare ikke kommer, eller de kommer for sent - det er det vi vil have indsigt i med vores forslag".

Kommer KL mon selv med et forslag?

Hvis KL vil undgå, at forslaget fra København bliver vedtaget, og det er der en reel chance for, at det bliver, det viser en rundspørge, NB Medier har lavet. Ja, så kan KL stille deres eget forslag, et såkaldt afværgeforslag. Rent teknisk, så vil det forslag komme til afstemning først, og dermed gøre Københavns forslag overflødigt.

Fik du læst?

Rundspørge: Knap halvdelen af KL-delegerede vil støtte kontroversielt Københavnerforslag

Fik du læst?

KL-bestyrelse kommer med afværgeforslag til krav om forhandlingsexit

Om muligheden for et afværgeforslag siger Børne- og Ungdoms borgmester i København Jakob Næsager (K):

"Jeg tænker, at bestyrelsen i KL er forstandige folk, så jeg tænker nok, at de forstår de her tre vink med en vognstang, som de tre medlemsforslag er udtryk for." (udover forslaget fra København er der to andre forslag fra Bornholm og Aalborg som har lignende men lidt blødere formuleringer -red. )

Line Barfod, der selv sidder i KLs bestyrelse, men ikke i KLs formandskab, er ret sikker på at der kommer et afværgeforslag fra KL:

"Det tror jeg, der er en god sandsynlighed for, og det vil undre mig meget, hvis der ikke gør," siger Line Barfod.

Det er torsdag eftermiddag, at indkomne forslag til delegeretmødet behandles.

Fik du læst?

Teknisk justering æder næsten alle 3,2 mia. til mere velfærd

Fik du læst?

Her er fordelingen af det ekstraordinære finansieringstilskud

Sidst opdateret: 19/03/2025 - 21:20

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]