Bekymret for arbejdskraft: Flere steder fordobles andelen af ældre over 85 år
Det er helt afgørende, at demografireguleringen er reelle, når kommuner som Gribskov kan se frem til en fordobling af de +85-åriges andel af kommunens befolkning, mener borgmester.
Udgivet: 19/06/2025
I fem kommuner vil andelen af ældre borgere over 85 år blive mere end fordoblet om 10 år.
Det viser seneste befolkningsfremskrivning fra Danmarks Statistik.
Det er især i hovedstadsområdet og i nordsjællandske kommuner, at aldersgruppens andel af den samlede befolkning vil stige.
"Det er jo en udfordring. Det er vigtigt, at demografireguleringerne i økonomiaftalerne er reelle - ellers falder vi jo udenfor rammerne. Men samtidig så tager vi det også med, skal vi sige, med oprejst pande. For det er jo en opgave, der skal løses og håndteres," siger borgmester i Gribskov Kommune Bent Hansen (V).
Største udfordring er ikke udgifterne - det er at tiltrække arbejdskraft
I netop Gribskov vil befolkningsgruppen af de +85-årige stige fra 3 procent i 2025 til 6,6 procent af den samlede befolkning i 2035.
Men det er ikke så meget udsigten til potentielt flere plejehjemspladser og flere borgere med behov for hjemmehjælp, der fylder mest hos Bent Hansen.
"Vi bliver selvfølgelig nødt til at tage hensyn til, at der kommer mange flere i den her aldersgruppe - vi er nødt til at sikre, at der er boliger og så videre, men den største udfordring, mener jeg personligt er, at tiltrække nok arbejdskraft - både til ældreplejen, men også generelt," siger Bent Hansen.
Se, hvor meget andelen af ældre stiger i de enkelte kommuner i kortet, hvor du også kan se udviklingen for børn og unge i henholdsvis daginstitutions- og skolealderen.
(Artiklen fortsætter efter kortet)
Intet akut behov lige nu
Gribskov satser derfor på at tiltrække flere yngre til kommunen.
"Det er vigtigt at tiltrække alle andre aldersgrupper, men det er også vigtigt, at vi skaber gode forhold for de ældre, så de kan leve det gode liv," siger Bent Hansen.
Der er ikke et aktuelt behov for at bygge nye plejecentre, men der bliver løbende holdt øje med fremskrivningerne, forklarer han.
"Vi skal hele tiden arbejde med at kigge frem og definere, hvornår der er behov for ekstra pladser og så videre. Men det er ikke noget, der presser os lige nu," siger Bent Hansen.
Sidst opdateret: 19/06/2025 - 13:01









































