Den samlede gevinst ved selvbudgettering er nu oppe på 8,6 mia. kr.

69 ud af 82 selvbudgetterende kommuner står ifølge ny prognose til nettogevinst. Men de 13 kommuner med tab ville have fået endnu større tab, hvis de havde valgt statsgarantien. Se prognosen for alle 98 kommuner her.

Udgivet: 20/02/2024

Pia Paarup Krebs

Redaktør

Del artiklen:

For langt de fleste af de 82 kommuner, der har valgt at selvbudgettere i 2024, tegner det til at blive en god forretning. Kun13 står til at få et tab efter regulering af bloktilskuddet. Og de 13 kommuner ville vel at mærke have stået i en langt værre situation, hvis de havde holdt sig til statsgarantien.

Det viser en beregning fra it-konsulenthuset Dataproces på baggrund af de nye folketal pr. 1. januar 2024.

Samlet kan gevinsten gøres op til 8,6 mia. kr. Det beløb består af to komponenter; 1,4 mia. kr. som de selvbudgetterende kommuner allerede har indregnet ved budgetlægningen, og 7,2 mia. kr., som efter den aktuelle prognose vil tilfalde de 82 kommuner som en efterregulering af skatteindtægterne i 2027.

De 7,2 mia. kr. vil imidlertid blive modregnet i bloktilskuddet i 2027, så de samlede kommunale indtægter stemmer. Og modregningen fordeles ud på alle kommuner, uanset om kommunen har valgt selvbudgettering eller ej. Tabet for de 13 kommuner skyldes altså, at væksten i skatteindtægterne ikke står mål med den reduktion af bloktilskuddet, der bliver fordelt efter folketallet.

Der er i beregningerne ikke taget højde for risikoen for, at Finansministeriet kan kræve modregning af de 1,4 mia. kr. i forbindelse med økonomiaftalen for 2025.

Fik du læst?

Selvbudgettering kan skære milliardbeløb af bloktilskud i 2025

I kortet herunder kan du se, hvad nettoeffekten for din kommune tegner til på baggrund af den aktuelle prognose.

De største absolutte tab findes blandt de kommuner, der valgte statsgarantien, men det er ikke ensbetydende med, at det har været det forkerte valg. Med kommunens kendskab til udvikling i folketal og forventninger til skattegrundlag har vurderingen givetvis været, at risikoen for et endnu større tab har været for stor.

De 16 kommuner, der valgte ikke at selvbudgettere, står ifølge prognosen til et samlet tab på knap 600 mio. kroner, svarende til 1210 kroner pr. indbygger. I kortet herunder kan du se tab og gevinst pr. indbygger i alle landets kommuner.

De fem kommuner med den største gevinst pr. indbygger ligger alle i hovedstadsområdet; Brøndby, Vallensbæk, Rødovre, Høje-Taastrup og København. Det vil sige, at væksten i skattegrundlaget langt overstiger de 1210 kr. pr. indbygger, som bloktilskuddet reduceres med.

Dataproces' beregning

Beregningen er foretaget på baggrund af befolkningstallet pr. 1. januar 2024, opgjort af Danmarks Statistik. Herudover har Dataproces taget udgangspunkt i Økonomisk Redegørelse, december 2023, som er regeringens seneste vurdering af den økonomiske udvikling.

Dataproces' beregning omfatter altså folketallet i den enkelte kommune, prognosen for skattegrundlaget og en genberegning af de kommunale tilskud og udligning med udgangspunkt i de nye tal.

Den enkelte kommune kan have mere konkret viden om lokale forhold, som vil have betydning for kommunens gevinst eller tab.

Fik du læst?

Forstå selvbudgettering på to minutter

Artiklen er opdateret med et afsnit om evt. modregning af de 1,4 mia. kr. i 2025.

Sidst opdateret: 20/02/2024 - 15:15

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]