Udenrigsminister Jeppe Kofod (S), der her står til venstre, har søndag afholdt et pressemøde i Irak. Pressemødet blev holdt med Iraks udenrigsminister, Fouad Hussein, der her står til højre.

Udenrigsminister Jeppe Kofod (S), der her står til venstre, har søndag afholdt et pressemøde i Irak. Pressemødet blev holdt med Iraks udenrigsminister, Fouad Hussein, der her står til højre. - Foto: Hadi Mizban/Ritzau Scanpix

Kofod besøger Irak og åbner ambassade

Udenrigsminister Jeppe Kofod er i Irak for at åben en dansk ambassade i landet.

Udgivet: 06/06/2021

Sponsor Billede

Del artiklen:

Udenrigsminister Jeppe Kofod har på et pressemøde søndag i Irak officielt åbnet en dansk ambassade i landet.

Det viser video af pressemødet fra nyhedsbureauet AP.

Pressemødet blev holdt sammen Jeppe Kofods irakiske pendant, den irakiske udenrigsminister.

– Danmark har genåbnet vores ambassade i Bagdad. Vi forpligter os til at støtte Irak i kampen mod Daesh (et andet navn for Islamisk Stat, red.), siger Jeppe Kofod.

– Jeg er glad for at annoncere, at Danmark for at støtte Irak vil bidrage med yderligere 50 millioner kroner til FN’s fond for stabilisering i Irak.

Da Jeppe Kofod i september oplyste, at Danmark ville åbne en ambassade i Irak, lagde han ikke skjul på, at det skulle ses i sammenhæng med Danmarks ledelse af Natos mission i landet.

Danmark overtog senere sammen måned ledelsen af selv samme mission Dengang sagde udenrigsminister Jeppe Kofod i en udtalelse:

– Vi skal være til stede der, hvor Danmark har mest gavn af det – og hvor vi bedst kan fremme vores værdier og udenrigs- og sikkerhedspolitiske interesser.

– Med åbningen af en ambassade i Irak og dansk ledelse af Nato’s mission i Irak vil den allerede robuste danske indsats i regionen få et yderligere løft.

– Vores tilstedeværelse handler ikke mindst om at bekæmpe Islamisk Stat og det forfærdelige volds-, døds- og terrorregime, de repræsenterer.

– Med vores engagement er vi med til at sikre, at Islamisk Stat ikke igen får fodfæste i regionen og dermed mulighed for at true Europa og Danmark.

/ritzau/

Sidst opdateret: 21/01/2022 - 11:16

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]