
Nye tal: Så stort et over- eller underskud vil kommunerne have med ny udligning
Økonomi- og Indenrigsministeriet frigav i går eftermiddags tal, som viser hvor store strukturelle over- eller underskud, som de enkelte kommuner vil have i fremtiden, hvis politikerne vedtager de forskellige forslag til udligning. Se tallene for den mest sandsynlige model her.
Udgivet: 15/03/2018
Økonomi- og Indenrigsministeriet frigav i går eftermiddags tal, som viser hvor stort set strukturelt over-/underskud, som hver enkelt kommune vil få med de fem foreslåede modeller i Finansieringsudvalgets rapport.
Tallene udtrykker hvor stort et over- eller undeskud kommunen vil have, den har udgifter som landsgennemsnittet korrigeret for sociale og demografiske forhold og opkræver gennemsnitlige skatter.
Tallene er uden tilskud og udligning gennem andre ordninger som udlændingeudligning, beskæftigelsestilskud, ø-tilskud, særtilskud mv. Det skyldes, at de ekstraudgifter som disse puljer skal dække ikke er med i opgørelsen af udgiftsbehovet.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:18
Temaer: Udligning










































