
- Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Overblik: Det ved vi allerede nu om regeringsgrundlaget
Den kommende regering har endnu ikke officielt præsenteret sin politik - men en del er allerede sivet.
Udgivet: 02/06/2026
Ud fra de oplysninger, der er kommet ud om regeringsgrundlaget, så ser det ud til, at følgende initiativer bliver en del af regeringsgrundlaget med det forbehold at der er elementer som TV2 og DR kun erfarer:
- Afskaffelse af mellem- og top-topskattenRegeringen vil i følge TV2 gennemføre markante skattelettelser ved at afskaffe både mellemskatten og top-topskatten. Mellemskatten rammer i dag personer med årsindkomster mellem 641.200 og 777.900 kroner, mens top-topskatten gælder for indkomster over 2,59 mio. kroner. Skattelettelserne skal blandt andet finansieres ved at fastholde afgifterne på chokolade og sukker.
- Højere arveafgift for meget store formuerRegeringen vil i følge TV2 ændre arvebeskatningen, så de største arvemodtagere betaler mere i afgift. Konkret lægges der op til højere beskatning af arvebeløb over ti millioner kroner, mens mindre og mellemstore arvebeløb tilsyneladende ikke berøres.
- Gratis tandlæge til alle danskere inden for ti årRegeringen vil ifølge Enhedslisten gradvist indføre gratis tandpleje. Første skridt bliver allerede næste år, hvor førtidspensionister, kronikere og andre sårbare grupper omfattes. Herefter udvides ordningen løbende, indtil alle danskere er dækket.
- Gratis bus og tog for børn og unge op til 22 årOffentlig transport bliver gratis for børn og unge. Samtidig lægges der op til lavere billetpriser for øvrige passagerer. Finansieringen skal ske via skattesystemet (Enhedslisten og Ida Auken (S) til TV2).
- Halveret moms på fødevarer og ingen moms på frugt og grøntRegeringen vil sænke priserne på dagligvarer gennem en markant momsreform(enhedslisten og Ida Auken til TV2). Frugt og grønt fritages helt for moms, mens momsen på øvrige fødevarer reduceres til det halve niveau.
- Genindførelse af St. BededagStore bededag ser ud til at blive genindført som helligdag fra 2030. Det er dog betinget af, at regeringen kan finde en alternativ måde at opnå den beskæftigelseseffekt, som afskaffelsen tidligere blev begrundet med. Samtidig bortfalder det løntillæg, som lønmodtagere fik som kompensation for afskaffelsen - Det skriver både DR og TV2.
- Gratis fertilitetsbehandling uden loftLoftet over offentlig fertilitetsbehandling afskaffes. I dag gives der hjælp til barn nummer ét og to, men fremover vil der i følge DR ikke være et tilsvarende loft over antallet af børn.
- Flere almene boligerRegeringen vil i følge Enhedslisten sætte gang i opførelsen af tusindvis af nye almene boliger for at dæmpe boligpriser og huslejer. Målet er at øge udbuddet af boliger uden profitmotiv.
- Forkøbsret til almene boligselskaberAlmene boligselskaber skal i følge Enhedslisten have forkøbsret til private udlejningsejendomme, når de sættes til salg. Tanken er, at flere boliger dermed kan overgå fra private investorer til almene boligorganisationer.
- Strammere regler for svineproduktionenRegeringen lægger i følge Alternativet op til markante ændringer af dyrevelfærden i landbruget. Der tales om stop for ekstrem avl, stop for fiksering af søer og bedre kontrol af ulovlig rutinemæssig halekupering.
- Politisk mål om mindre ulighedRegeringsgrundlaget forventes ifølge Enhedslisten at indeholde en forpligtelse til at øge ligheden i samfundet. Der er endnu ikke meldt konkrete initiativer ud.
(Kilder: TV2, DR, Enhedslisten, Alternativet)
Sidst opdateret: 02/06/2026 - 12:35









































