
Gladsaxe er en af de kommuner, som tjener mest på selskabskabsskatter. Alligevel slår borgmester Trine Græse (S) nu alarm i forhold til, at selskabsskatterne med Novo's stigende betalinger skaber for store uligheder mellem kommunerne. - Foto: Anne Bæk/Ritzau Scanpix
Gladsaxe-borgmester: Regeringen må lægge loft over kommunernes selskabsindtægter nu
Novos rekordbetalinger af selskabsskat er på vej til at skabe så urimelige skævheder mellem kommunerne, at en af de største vindere nu opfordrer regeringen til at gribe ind allerede fra 2026.
Udgivet: 06/02/2025
Novo Nordisks voldsomt stigende betalinger af selskabsskatter skaber så store økonomiske skævheder mellem de ni kommuner med Novo-afdelinger og resten af kommunerne, at den borgmester, som tjener allermest på Novos succes nu slår alarm og opfordrer til et lovindgreb allerede her i foråret.
"Som NB-Økonomi beskrev i går, så er der mange kommuner, der bliver ramt af Novos usædvanligt store selskabsskattebetalinger, og det er der ikke nogen rimelighed i, at de skal rammes så hårdt, fordi der er én virksomhed, der tjener så mange penge," siger Trine Græse, der oplyser, at hun allerede rejste problemet internt i borgmesterkredsen for et halvt år siden.
Umiddelbart er fordelingen af selskabsskatter mellem kommuner et emne for den udligningsreform, som ventes at træde i kraft fra 2029. Men Trine Græse mener ikke, at kommunerne kan vente så længe med at få stoppet den stigende skævhed.
Trine Græse har ikke taget endelig stilling til, hvordan problemet med den stigende ulighed på grund af selskabsskat skal løses i udligningsreformen, men siger:
"Det, som jeg i hvert fald har taget stilling til, det er, at sætte en bremse på vores stigning i selskabsskatter, og det kan ikke vente til, til man er færdig med udligningsdiskussionen. Det bliver allerede et problem til næste år".
Konkret foreslår Trine Græse at man her og nu lægger et loft ind på f.eks. 10.000 kroner pr. borger, så en kommune simpelthen ikke kan modtage mere end det beløb i selskabsskat. Det kunne også suppleres med et såkaldt skarp knæk ind i udligningen, så kommunerne bliver udlignet med 95 procent af det beløb, som ligger over knækket på 10.000 kr. pr. borger i stedet for de normale 50 procent.
Flere muligheder for nyt system
Gladsaxe er en af Danmarks største erhvervskommuner, og kommunen er normalt blandt de tre kommuner, som modtager flest indtægter i selskabsskat pr. indbygger. På spørgsmålet om en bremse ikke blot vil beskytte Gladsaxes fordel, sammenlignet med et system, hvor man eksempelvis fordeler pengene i forhold til antal private arbejdspladser siger Græse:
"Der er mange måder at gøre det på. Det kan man jo tage en diskussion af i den udligningsdiskussion, der skal til at komme. Det kunne godt være en model at gøre det på den måde. Ja, det har jeg sådan set ikke taget stilling til. Men det, som jeg i hvert fald har taget stilling til, det er, at sætte en bremse på vores stigning i selskabsskatter," siger borgmesteren.
Vigtigt at bevare belønning for at lægge jord til virksomheder
Trine Græse understreger, at kommunerne får en del af selskabsskatten for at kompensere de kommuner, som lægger store arealer til virksomheder.
"Der er rimelighed i, at de kommuner, der lægger store arealer til virksomheder, også får lov til at beholde noget," siger borgmesteren.
Sidst opdateret: 06/02/2025 - 14:46









































