Ny benchmark: Ældre med højt forbrug af sundheds- og plejeydelser

Ny benchmark af ældres forbrug af sundheds- og plejeydelser viser markant variation mellem kommunerne. Se hvor din kommunes ældre ligger.

Udgivet: 19/01/2024

Pia Paarup Krebs

Redaktør

Del artiklen:

Det er kun 10 procent af hele befolkningen, der står for 80 procent af hele forbruget af sundheds- og plejeydelser. Men det er især de ældre (65+ årige), der har det højeste forbrug af sundheds- og plejeydelser, da de står for ca. halvdelen af hele forbruget.

Der er stor forskel på, hvor stor en andel af ældre med det højeste forbrug, der er i de enkelte kommuner. På landsplan er det 28 procent af de ældre i aldersgruppen 65+ årige, der står for det højeste forbrug af sundheds- og plejeydelser, men det tal svinger mellem 24 og 32 procent på kommuneniveau.

Det viser en ny benchmark fra Indenrigsministeriets Benchmarkenhed.

Du kan se andelen i din kommune i kortet nedenfor (artiklen fortsætter under kortet).

De højeste andele findes i hovedstadsområdet og i Odense og Esbjerg. Det er påfaldende, at mange af kommunerne med en høj andel blandt de "højtforbrugende" borgere, har en lav andel ældre i befolkningen, som det ses af nedenstående kort.

Det gælder særligt for hovedstadsområdet og Odense, at det er kommuner med en forholdsvis ung befolkning men en høj andel af de borgere, der har et højt forbrug af sundheds- og plejeydelser.

Modsat ses der også en tendens til, at i de kommuner med en høj andel ældre udgør de ældre en relativt lav andel af de 10 pct. borgere med det højeste forbrug af sundheds- og plejeydelser.

Baggrund

Ældre over 65 år udgør omkring 20 pct. af befolkningen, men ud af de 10 pct. af befolkningen med højest forbrug af sundheds- og plejeydelser, er mere end hver anden person 65 år eller derover.

De 65+-årige, der er blandt de 10 pct. af hele befolkningen med højest forbrug af ydelser, har et samlet forbrug af sundheds- og plejeydelser på næsten 80 mia. kr. Dette svarer til mere end halvdelen af hele befolkningens forbrug af sundheds- og plejeydelser, og hele 70 pct. af 10 pct.-gruppens samlede forbrug af sundheds- og plejeydelser.

Det indebærer, at ældre borgere, der er blandt de 10 pct. af befolkningen med højest forbrug, i gennemsnit har et højere forbrug end den resterende del af 10 pct.-gruppen. Dette hænger naturligvis sammen med, at behovet for behandling og pleje er stigende med alderen.    

Sidst opdateret: 23/01/2024 - 12:06

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]