
- Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Byggeomkostningerne falder for første gang i tre år
Efter flere år med stigende byggeomkostninger ser de samlede udgifter ud til at falde i tredje kvartal. Det sker på trods af en fortsat stigning i arbejdsomkostninger.
Udgivet: 08/12/2023
Selvom omkostningerne til arbejdskraften i byggeriet fortsat stiger, så er et betydeligt fald i omkostningerne til byggematerialer med til at bringe de samlede byggeomkostninger ned. Det er første gang i tre år, det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Faldet er på 0,6 indekspoint, fra andet kvartal 2023, til tredje kvartal 2023. Ser man i stedet på den årlige udvikling fra tredje kvartal 2022 til tredje kvartal 2023, så er der stadig tale om stigning på 2,2 indekspoint, hvilket følger det generelle forbrugerprisindeks, der steg med 2,1 indekspoint i samme periode.
Største fald i jord og beton
Det er i jord og beton samt betonelementarbejde, der er det største kvartalsmæssige fald. Her faldt både materiale- og arbejdsomkostninger i forhold til andet kvartal 2023. Samlet set faldt omkostningerne til betonelementarbejde med 2,4 indekspoint i forhold til andet kvartal.
Det er dog værd at bemærke, at begge brancher i forhold til tredje kvartal 2022 har oplevet en stigning i omkostninger på henholdsvis 2,5 og 2,2 indekspoint.
El-arbejdet tordner frem
Der er dog en branche, hvor omkostningerne fortsat stiger. I branchen el-arbejde er både materiale- og arbejdsomkostninger steget med 0,6 og 0,7 point fra andet til tredje kvartal 2023.
På årsbasis indtager el-arbejdet dog førstepladsen med en stigning på 4,5 indekspoint fra tredje kvartal 2022 til tredje kvartal 2023.
Sidst opdateret: 08/12/2023 - 12:22









































