Færre unge starter på erhvervsuddannelse i tre ud af fire kommuner
I langt de fleste kommuner er der færre unge, der er blevet optaget på en erhvervsuddannelse i august 2023 i forhold til august 2022. Se her, hvordan det er gået i din kommune.
Udgivet: 27/10/2023
Stik imod Folketingets ønsker falder søgningen til erhvervsuddannelserne i tre ud af fire kommuner. Kun i en fjerdedel af kommunerne er det lykkedes at få flere unge ind på en erhvervsuddannelse i august 2023 end i august 2022.
På landsplan er optaget til erhvervsuddannelserne faldet med godt syv procent. Det svarer til, at der nu kun er 33,6 procent af en ungdomsårgang, der starter på en erhvervsuddannelse mod 36,2 året før.
I kortet nedenfor ses udviklingen fra 2022 til 2023. (Artiklen fortsætter under kortet).
I enkelte kommuner er optaget på erhvervsuddannelserne steget med 6-7 procent, mens der i andre kommuner er fald på 10-15 procent.
Tilgangen er steget mest i nord- og østjyske kommuner, nordsjællandske kommuner, samt Lolland og Langeland.
Erhvervsuddannelserne dækker bredt og omfatter fx ambulancebehandlere, flyteknikere, murere, social- og sundhedsassistenter og tjenere.
Sidst opdateret: 07/02/2024 - 08:56









































