Kommunerne kan blive tvunget til at nedlægge busruter og afgange efter transportministeren på et møde i dag nægtede at give trafikselskaberne kompensation for de stigende energipriser.

Kommunerne kan blive tvunget til at nedlægge busruter og afgange efter transportministeren på et møde i dag nægtede at give trafikselskaberne kompensation for de stigende energipriser. - Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Kommuner og regioner sidder tilbage med stor ekstraregning til busdrift

Trafikselskaber får 125 millioner til at dække omkostninger efter corona, men må se langt efter energihjælp.

Udgivet: 20/09/2022

Arne Ullum

chefredaktør for NB-Medier

Del artiklen:

Kommuner og regioner måtte i dag gå næsten tomhændet hjem fra et møde med transportminister Trine Bramsen (S). Ud af en samlet ekstraregning på covid-19 og stigende energipriser på næsten 1,1 milliard ville ministeren kun dække de 125 millioner kroner.

"Trafikselskaberne skal balancere i sig selv, og derfor sender de resten af regningen til kommuner og regioner. Kommunerne har ikke pengene, og derfor er der der kun den mulighed at reducere busruter og afgange," siger KL's formand Martin Damm.

Han betegner mødet som lidt specielt, idet ministeren indledte med at fastslå, at hun kun måtte tale om de ekstra covid-19 udgifter og ikke de stigende brændstofudgifter.

Men energiudgifter "er en anden diskussion", som vil "blive diskuteret videre andetsteds", siger Trine Bramsen til Ritzau.

"Det er er en anden krise, nemlig en energikrise. Tilskuddet, vi har diskuteret i dag, handler om følgerne efter coronakrisen," siger hun.

Med sin afvisning af at diskutere de stigende brændstofpriser følger hun den linje, som indenrigs- og boligminister Christian Rabjerg Madsen (S) lagde fredag, da han klart afviste at kompensere kommunerne for de 1,4 milliarder kroner, som de taber, fordi regeringens økonomer i maj fejlvurderede de prisstigninger, som dannede grundlag for økonomiaftalen mellem kommunerne og regeringen.

KL har appelleret til finansministeren om at underkende indenrigs- og boligministeren, og sker det, vil kommunernes problem med den kollektive trafik også blive løst.

"Hvis finansministeren giver os de 1,4 milliarder, så har vi også fået penge til ekstraregningerne fra trafikselskaberne - vi skal ikke have dem to gange,” siger Martin Damm.

Sidst opdateret: 20/09/2022 - 12:58

Temaer: Kommuneøkonomi

Emner: Trafik

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]