Nye tal: Højeste inflation siden 1989

Stigningen i forbrugerprisindekset for februar var 4,8 procent. Det er især energipriserne, der bidrager til den høje inflation.

Udgivet: 10/03/2022

Peter Risager

Journalist

Del artiklen:

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at inflationen i februar var på det højeste niveau siden december 1989. På tværs af alle varegrupper er priserne 4,8 procent højere i februar i år i forhold til samme måned året før.

De store prisstigninger rammer ikke kun forbrugerne, men vil også ramme kommuner og regioner, der især vil modtage en høj energiregning for første kvartal i år.

Tidligere har de stigende priser primært ligget hos producenterne og i energipriserne, men nu rykker de stigende priser ud på en lang række varer såsom fødevarer, møbler og biler.

Set på hovedgrupperne fra Danmarks Statistik var det kategorien transport, der havde den højeste prisstigning i februar med et hop på 7,9 procent i forhold til for et år siden. Gruppen indeholder blandt andet brændstofpriser og priser på personbiler.

(Artiklen fortsætter under kortet)

Når man dykker længere ned i grupperne er der især én kategori, der springer i øjnene. Prisen i varegruppen elektricitet, gas og andet brændsel er steget med 33 procent over det seneste år.

Med den store usikkerhed omkring energipriserne i kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine og de medfølgende sanktioner fra EU og USA mod Rusland kan priserne på elektricitet og gas komme til at stige yderligere over de kommende måneder.

Sidst opdateret: 10/03/2022 - 13:37

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]