ARKIV) Eftermiddagsfodbold på en af plænerne i Vollsmose 24. oktober 2014. Et enigt byråd i Odense Kommune har tirsdag aften offentliggjort en plan om, at mindst 1000 almene familieboliger i Vollsmose skal rives ned eller ændre status. I dag er der i området omkring 3600 almene boliger. Det skriver Ritzau, tirsdag den 4. september 2018. (Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix) - Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix

ARKIV) Eftermiddagsfodbold på en af plænerne i Vollsmose 24. oktober 2014. Et enigt byråd i Odense Kommune har tirsdag aften offentliggjort en plan om, at mindst 1000 almene familieboliger i Vollsmose skal rives ned eller ændre status. I dag er der i området omkring 3600 almene boliger. Det skriver Ritzau, tirsdag den 4. september 2018. (Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix) - Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix

Boligselskab: Intet alternativ til flyttebonus til kriminelle

Boligselskab ser ingen anden udvej end at betale kriminelle for at flytte fra almene boliger i Odense.

Udgivet: 06/11/2019

Arne Ullum

chefredaktør for NB-Medier

Del artiklen:

Odense Kommune er klar til at give kriminelle op til 15.000 kroner, hvis de flytter ud af deres almene boliger i enten Riisingparken, Påskeløkken, Smedeløkken eller Solbakken i Odense.

Det skriver Fyens Stiftstidende.

Boligselskaberne FAB, Civica og Odense Boligselskab vil betale for de kriminelles flytning og 14 dages husleje i en ny almen bolig, og de vil desuden friholde de dømte beboere fra at skulle betale indskud.

Alligevel er det ikke et tiltag, Odense Boligforening ser som den ideelle løsning.

Men der er ikke et alternativ lige nu for at undgå nedrivning, understreger forretningsfører i Odense Boligselskab René Søgaard Larsen.

- Vi kan ikke nå at komme i mål med vores andre tiltag, og derfor gør vi det her i nødværge, så vi undgår nedrivning.

- Selv om vi også prøver nogle andre ting, så er det på kriminalitetskriteriet, vi er hårdest udfordret, siger han.

I Odense Boligselskab har de ifølge René Søgaard Larsen i længere tid arbejdet for, at der ikke flytter ny mennesker ind i boligområderne, der for eksempel er kriminelle eller på overførselsindkomst.

Boligordfører i Venstre, Heidi Bank, kunne godt have tænkt sig, at Odense Kommune havde gjort noget andet end at betale kriminelle for at flytte.

- Jeg er bange for, at de bare eksporterer problemerne til andre boligområder. I stedet mener jeg, de skal ind og se på, hvordan de bedst arbejder med den her gruppe af beboere.

- Det her handler om, at man skal kigge på gruppen, og for eksempel se på hvordan man får flere i arbejde eller til at tage en uddannelse, siger hun.

/ritzau/

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:24

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]