
- Foto: Kristoffer Sutton // NB-Økonomi
ØA27: Alvorlige knaster i forhandlingerne om en ny økonomiaftale
Diskrepans mellem KL's forventninger og regeringens tilbud sender økonomiforhandlingerne ud i forlænget spilletid.
Udgivet: 17/06/2026
Der var lagt op til et hurtigt og smidigt forhandlingsforløb om kommunernes økonomi for 2027, men sådan bliver det ikke.
Alvorlige knaster i forhandlingerne, der angiveligt handler om, hvorvidt regeringens ambitioner for kommunerne står mål med, hvad regeringen vil betale, har sendt KL og regeringen ud i en ny forhandlingsrunde, der kan trække ud til både sen eftermiddag og tidlig aften.
Tidligere finansminister Nicolai Wammen lovede på Kommunalpolitisk Topmøde i marts tre mia. kr. ud over demografi - noget hans efterfølger Peter Hummelgaard genbekræftede i sidste uge.
"Jeg er enig med min partikollega og forhenværende finansminister," sagde Peter Hummelgaard.
De udtalelser kan nemt have skabt en forventning i kommunerne, som regeringen har svært ved at levere på.
KL's topforhandlere er altså efter et møde med KL's bestyrelse onsdag morgen sendt tilbage i Økonomiministeriet til reelle forhandlinger, og det kunne meget vel være udfordringerne på det specialiserede socialområde, der gør ondt.
For selv om regeringen har leveret flotte økonomiske aftaler med kommunerne de sidste to år, så viser de nyeste regnskabstal, at det ekstra beløb, regeringen har givet kommunerne, bliver ædt op af stigninger på det specialiserede socialområde. Så hvis man skal dække både demografi og øgede udgifter til det specialiserede socialområde og have noget oveni, så har vi tidligere her på NB-Økonomi nævnt et løft af servicerammen på 4 mia. kr.
At der er så alvorlige knaster i forhandlingerne, indikerer, at det beløb, som KL's bestyrelse angiveligt har kasseret på et bestyrelsesmøde i morges, nærmere ligger omkring de tre mia. kr.
Om KL overhovedet vil kræve så stort et beløb som 4 mia., eller om det overhovedet er noget, regeringen vil kunne matche, er for nu ukendt. NB-Økonomi erfarer dog, at KL's forhandlere ikke har mandat til at færdiggøre forhandlingerne, uden at det igen skal vendes med KL's bestyrelse.
Sidst opdateret: 17/06/2026 - 12:42









































