- Foto: Thomas Lekfeldt/Ritzau Scanpix

Flertal af kandidater i rundspørge vil flytte flere statslige job ud af hovedstaden

Ny rundspørge blandt folketingskandidater viser bred opbakning til nye udflytninger – samtidig fortsætter centraliseringen i praksis.

Udgivet: 18/03/2026

Del artiklen:

Der er politisk opbakning til at flytte flere statslige arbejdspladser ud af hovedstaden. Et flertal af folketingskandidaterne ønsker både en ny runde udflytninger og en klarere prioritering af at placere nye statslige job uden for hovedstadsområdet.

Det viser en ny undersøgelse fra foreningen Balance Danmark, hvor 228 kandidater har svaret. Her svarer 61 pct., at de ønsker en ny runde strategiske udflytninger af statslige arbejdspladser, mens 71 pct. mener, at nye statslige job som udgangspunkt bør placeres uden for hovedstaden.

Dermed tegner der sig et politisk flertal for det, der i praksis vil være en ny “Bedre Balance III”.

Politisk opbakning – men modsatrettet udvikling

Den politiske opbakning står imidlertid i kontrast til udviklingen i staten. På trods af tidligere udflytningsrunder er koncentrationen af statslige arbejdspladser i hovedstaden fortsat høj.

Ifølge analysen fra Balance Danmark ligger 41 pct. af de statslige arbejdspladser i hovedstadsområdet, selv om kun 23 pct. af befolkningen bor der.

Samtidig viser tallene, at selv om der siden 2015 er flyttet omkring 5.750 statslige arbejdspladser ud af hovedstaden, er der i samme periode kommet et nettotilskud på omkring 6.300 job i København og omegn. Samlet set er der dermed blevet flere statslige arbejdspladser i hovedstaden.

Udviklingen sker samtidig med, at staten i andre sammenhænge arbejder med effektiviseringer og besparelser, som i praksis også rammer udflyttede arbejdspladser.

Fik du læst?

Borgmester: Udflytning af statslige arbejdspladser smuldrer

Stor opbakning til evaluering

Ud over ønsket om nye udflytninger er der også bred opbakning til at evaluere de tidligere aftaler.

82 pct. af kandidaterne bakker op om en uvildig evaluering af udflytningsaftalerne Bedre Balance I og II, mens kun en meget lille andel er direkte imod.

Formand for Balance Danmark, Kim Ruberg, peger på, at der mangler et solidt vidensgrundlag for fremtidige beslutninger.

“Det er virkelig positivt, at der er så klar en opbakning til en uvildig evaluering. Det er helt naturligt at evaluere det, som er blevet kaldt danmarkshistoriens største flytteøvelse, så vi står på et bedre vidensgrundlag næste gang,” siger han til NB-Økonomi.

Udflytninger kan styrke lokale arbejdsmarkeder

Ifølge Balance Danmark handler udflytninger ikke kun om geografi, men også om økonomisk udvikling.

“Staten er til for hele Danmark, og derfor skal statslige arbejdspladser også være til stede i hele landet. Når styrelser og institutioner placeres dér, hvor de bedst understøtter det lokale erhvervsliv, styrker vi regionale klynger og værdiskabelse,” siger Kim Ruberg.

Sidst opdateret: 18/03/2026 - 12:26

Ledige Stillinger

Mest læste artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]