
Tre kommunale profiler fra Radikale, bestående af kultur- og fritidsborgmester i København Mia Nyegaard (t.v.), viceborgmester Johan Brødsgaard fra Silkeborg og Fanøs borgmester Frank Jensen, ønsker alle, at en analyse skal se på både tilskud og udligning. - Foto: Liv Latricia Habel/Ritzau Scanpix (t.v.), Silkeborg Kommune og Bo Amstrup/Ritzau Scanpix (t.h.).
Radikale vil efter melding fra bagland have analyse af både udligning og tilskud
Hele oppositionen ønsker nu en analyse af både udligning og tilskud. Efter melding om ønsket fra toneangivende kommunalpolitikere hos Radikale, melder kommunalordfører klart ud, at de ønsker analyse af hele systemet.
Udgivet: 04/11/2024
En analyse af udligningssystemet skal inkludere tilskudsområdet. Det slår flere borgmestre og et medlem af KL's formandskab fra Radikale Venstre fast overfor NB-Økonomi.
“Jeg ser gerne begge dele undersøgt. Der er helt klart basis for at genoverveje elementer i udligningssystemet, men tilskud spiller også en stor rolle i forhold til, hvordan de enkelte kommuner stilles. Derfor kan man med fordel undersøge begge områder samtidigt,” skriver Johan Brødsgaard (R), der er viceborgmester i Silkeborg Kommune og medlem af KL's formandskab og bestyrelse i en sms.
Det er en vigtig udmelding for både kommunerne og oppositionen i Folketinget. Det skyldes, at mange borgmestre og hele oppositionen med undtagelse af Radikale Venstre vil have, at regeringens analyse af udligningssystemet også skal omfatte tilskudsområdet. Kommunalordfører Lotte Rod (R) ville som den eneste i oppositionen i sidste uge høre sit kommunale bagland først, inden hun meldte klart ud, hvad partiet ønsker.
NB-Økonomi har efter at have talt med flere i det Radikales kommunale bagland genspurgt Lotte Rod, om partiets holdning til analysen. Radikale har i den grad valgt at lytte til det kommunale bagland:
”Jeg vil gerne have, at vi kigger samlet på både tilskuds- og udligningsordningen. Jeg håber, at vi kan benytte anledningen til at få etableret gennemskuelige og objektive kriterier, selvom det er svært. Vi vil gerne undgå, at man bare åbner et slagsmål mellem kommunerne,” skriver Lotte Rod.
Brug for at se på det hele
På Fanø, hvor Frank Jensen (R) er borgmester er meldingen klar og kort.
“Det er en stor opgave, men jeg synes, der skal kigges på det hele i samme omgang,” skriver han i en sms.
Københavns kultur- og fritidsborgmester Mia Nyegaard (R) mener også, at der er behov for en analyse, der rækker ud over udligningen.
"Jeg har ikke noget imod udligning. Jeg har noget imod skør udligning. Og det bliver skørt, hvis man kun skal kigge på udligningssystemet, vi er nødt til at kigge på det hele. Både de forskellige tilskud og udligningen samlet set," slår Mia Nyegaard fast overfor NB-Økonomi.
"Jeg synes, at analysen skal dække det hele, så man kan få et mere retvisende billede. I den tidligere udligningsreform, der var vi i hvert fald nogle, der tænkte, at det var en nålestiksoperation for, at bestemte kommuner og borgmestre skulle genvælges, så der var balance mellem de to store partier V og S, men at det ikke virkede særlig fair."
Sidst opdateret: 04/11/2024 - 10:47









































