
Finansministeriet har på alle måder gjort det uhyre svært for Folketinget at finde frem til pinlig opgørelse, som viser at statens indkøb af juridiske konsulentydelser hos Kammeradvokaten forsætter sin himmelflugt stik imod regeringens politik. - Foto: Arne Ullum, NB-Medier
Sådan forsøgte Finansministeriet at skjule kæmpevækst i konsulentforbrug
Pinlig opgørelse af massiv vækst i statens konsulentforbrug blev gemt væk langt nede på hjemmeside. Da forbruget faldt og opgørelsen var positiv for regeringen var det en fremhævet nyhed.
Udgivet: 25/04/2023
Ingen kan bevise, at Fianansminiseriets embedsmænd bevidst har forsøgt at skjule en yderst pinlig opgørelse, som viser, at statens forbrug af juridiske konsulentydelser fra Kammeradvokaten forstætter sin himmelflugt med en vækst på 18 procent fra 2021 til 2022.
Men faktum er, at Økonomistyrelsen under Finansministeriet har håndtere den positive og den negative historier bemærkelsesværdigt forskelligt.
Mens det i 2021 var en fremhævet nyhed, hvor man blandt andet skrev: Opgøres udviklingen uden disse store sager i Skatteministeriet, så er der fra 2019 til 2020 tale om et generelt fald i forbruget på cirka 1,5 proent. I perioden fra 2017 til 2010 er der et samlet fald på 13 procent."

Opgørelse af himmelflugt gemt fire klik nede
I både 2021 og 2022 har lysten til at sikre læsere til den ellers bemærkelsesværdige opgørelse af en himmelflugt i statens konsulentforbrug hos Kammeradvokaten tilsyneladende været meget begrænset.
Opgørelsen er gemt fire klik nede på siden, og er imodsætning til årene fra 2018-2021, hvor opgørelsen var positiv for regeringen, slet ikke omtalt på nyhedssiden.
Ydermere har finansminister Nicolai Wammen (S) tilsyneladende gjort sig ihærdige anstrengelser for at skjule den massive vækst i statens forbrug af konsulentydelser fra Kammeradvokaten over Folketingets Retsudvalg.
Ministeren giver ingen forkerte oplysninger, men han opgiver blot omsætningen uden at angive om det er en stigning eller et fald, hvilket Preben Bang Henriksen fra regeringspartiet Venstre meget heldigt for ministeren ikke eksplicit spørger om.

Her er vejledningen til at finde opgørelsen for 2022
Hvis du skulle finde opgørelsen uden at have adgang til det link vi skriver øverst i artiklen, så er opskriften her:
- Du går ind på økonomistyrelsen.dk
- Du klikker på "Indkøb" i topmenuen
- Herefter går du ned i undermenuen i venstre side og klikker på "Indkøb af juridiske ydelser"
- Herefter kliker du i en ny undermenu på "Indkøb på aftalen"
- Så går du over i menuen på modsatte side og klikker på "Statens forbrug hos Kammeradvokaten i 2022"
Regeringen lovede transparens
Den mildt sagt begrænsedeindsats for at give Folketinget adgang til opgørelsen af forbruget hos Kammeradvokaten står i skærenede kontrast til de løfter, som regeringen gav om åbenhed ved sin tiltræden.
"Folketingets kontrol med regeringen er et centralt element i den danske demokratiske styreform. Åbenhed og transparens er vigtige forudsætninger for befolkningens indsigt i og tillid til de politiske processer og den offentlige forvaltning," hed det i regeringsgrundlaget.
Sidst opdateret: 25/04/2023 - 13:15









































