Hillerød er blandt de fire kommuner, som Beskæftigelsesministeriet har valgt til frikommune på beskæftigelsesområdet.

Hillerød er blandt de fire kommuner, som Beskæftigelsesministeriet har valgt til frikommune på beskæftigelsesområdet. - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Fire kommuner udpeget som frikommuner på beskæftigelsesområdet

Regeringen har udvalgt kommunerne Hillerød, Greve, Silkeborg og Aabenraa som frikommuner på beskæftigelsesområdet. De såkaldte velfærdskommuner skal i videst mulige omfang sættes fri af statslig regulering. Nu begynder en ny hverdag for de ansatte i jobcentret, fortæller udvalgsformand.

Udgivet: 09/09/2022

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Det bliver kommunerne Hillerød, Greve, Silkeborg og Aabenraa, der fra 2023 til og med 2026 skal være frikommuner på beskæftigelsesområdet.

De fire kommuner er blandt andet valgt ud fra størrelse, geografi og socioøkonomi, har Beskæftigelsesministeriet netop skrevet i en pressemeddelelse

Fra 1. juli 2023 vil de fire kommuner få størst mulig frihed til at tilrettelægge beskæftigelsesindsatsen, så borgerne får en bedre og mere individuel indsats. Samtidig bliver det lokale ledelsesrum øget for at give mest mulig frihed til den enkelte medarbejders faglighed.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) glæder sig til at følge med i, hvordan de fire kommuner griber det an.

"Jeg er glad for, at de fire kommuner har søgt og påtaget sig den vigtige opgave at kaste sig over beskæftigelsesindsatsen på en helt ny måde. Jeg føler mig overbevist om, at det bliver til borgernes fordel."

"Jeg hæfter mig ved, at halvdelen (51 kommuner, red.) af alle landets kommuner har søgt om at blive velfærdskommune på beskæftigelsesområdet. I mine øjne viser det, at landets kommuner både er klar til og villige til at gøre noget nyt. Men det viser så sandelig også, at der er behov for at gøre noget grundlæggende anderledes," siger Peter Hummelgaard

"Nu begynder en proces, hvor medarbejderne skal involveres, så der på bedste måde kan blive tilrettelagt en anderledes indsats, end den vi kender i dag"
Dorrit Knudsen (S), formand for arbejdsmarkedsudvalget i Aabenraa

I Hillerød Kommune glæder borgmester Kirsten Jensen (S) sig over, at kommunen er blandt de fire valgte.

"Vores jobcenter er helt parat og fuld af ideer. Hillerød Jobcenter har høj kvalitet, og kan nu få lov til at finde nye løsninger sammen med mennesker og virksomheder, så flere kan finde et arbejde og blive en del af et fællesskab," siger Kirsten Jensen.

Læs også:
Kommuner vil lave forsøg med tillid i stedet for kontrol af arbejdsløse

I Aabenraa modtager man også nyheden om frikommune-status med glæde.

"Beskæftigelsesområdet har i de seneste otte år været en stor prioritet for Aabenraa Kommune, og vi har opnået gode resultater på netop dette område. Derfor er jeg også glad for, at vi er blevet udpeget som frikommune på beskæftigelsesområdet," siger formand for Arbejdsmarkedsudvalget Dorrit Knudsen i en pressemeddelelse og fortsætter:

"Nu begynder en proces, hvor medarbejderne skal involveres, så der på bedste måde kan blive tilrettelagt en anderledes indsats, end den vi kender i dag. Projektet giver os en god mulighed til at nytænke beskæftigelsesindsatsen, men stadig med udgangspunkt i ret og pligt for den enkelte borger."

"Vi er meget opmærksomme på kompleksiteten i beskæftigelseslovgivningen og de mange stive proceskrav"
Peter Hummelgaard (S), beskæftigelsesminister

For at sikre borgernes grundlæggende tryghed foreslår regeringen, at der skal gælde nogle få, men fundamentale hegnspæle for velfærdsaftalerne. Det handler for eksempel om kommunernes myndighedsansvar og formålet med beskæftigelsesindsatsen.

Den konkrete model for aftalerne skal nu forhandles med de relevante forligskredse på beskæftigelsesområdet. Forhandlingerne begynder i midten af september.

Og Peter Hummelgaard lægger i det hele taget op til, at der kan ske ændringer på beskæftigelsesområdet.

"I regeringen er vi meget opmærksomme på kompleksiteten i beskæftigelseslovgivningen og de mange stive proceskrav. Jeg er heller ikke i tvivl om, at det er en væsentlig årsag til, at særligt nogle syge borgere har følt sig kontrolleret og uværdigt behandlet."

"Derfor er regeringen i gang med at se på, hvordan vi kan sikre, at der kommer mindre detailregulering og færre proceskrav på beskæftigelsesområdet. Det skal skabe rum for at få fagligheden tilbage i centrum og finde lokale løsninger, som er målrettet den enkelte borgers behov og situation," fortæller Peter Hummelgaard.

Læs også:
Her er de 51 kommuner, der vil være frikommuner på beskæftigelse

Sidst opdateret: 09/09/2022 - 14:58

Temaer: Frikommuner

Emner: Frikommuneforsøg

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]