Thomas Enghausen, næstformand hos fagforbundet FOA mener, at kommunerne skal have lov med at bruge af kommunekasserne, nu hvor demografien - med blandt andet et stigende antal ældre - kalder på det.

Thomas Enghausen, næstformand hos fagforbundet FOA mener, at kommunerne skal have lov med at bruge af kommunekasserne, nu hvor demografien - med blandt andet et stigende antal ældre - kalder på det. - Foto: FOA hjemmeside

FOA: Budgetlov skal ændres, så kommuner kan øge servicerammen

Nu blander FOA sig i borgmesterstriden om service- og anlægsrammen. Deres forslag er, at ingen kommuner skal spare, de skal i stedet have lov at bruge af likviditeten.

Udgivet: 23/09/2021

Christina Yoon

Politisk journalist

Del artiklen:

KL er næsten kommet i mål i den store borgmesterstrid om at spare samlet set på service- og anlægsrammen. Men nu blander fagforbundet FOA sig med en håndsrækning til kommunerne.

De fremsætter tre forslag til en ny budgetlov:

- Grænsen for offentlig underskud skal hæves fra 0,5 til en procent.

- Budgetloven skal have fleksible flerårige budgetrammer.

- Sanktionerne for at overskride budgetloven skal lempes.

"Vurderingen fra det økonomiske råd er, at det kan man godt, uden at komme i karambolage med EU," siger Thomas Enghausen, der er næstformand i FOA.

Begrundelsen er ifølge FOAs pressemeddelelse, at "kommunernes kassebeholdninger er steget dramatisk. Lige nu er beløbet ved at runde 58 milliarder kroner," står der.

FOAs egne fremskrivninger viser, at hvis den tendens fortsætter, så vil der være næsten det dobbelte i kommunekasserne i 2040, da tallet så vil lande på 113 mia.

De penge kan kommunerne ikke bruge, da de så vil overskride service- og anlægsloftet og dermed budgetloven. Derfor mener FOA nu, at budgetloven så skal ændres, nu hvor den alligevel står over for en revidering.

Hvis man foretager denne ændring, vil det være et brud på den hidtidige praksis med, at der skal være balance på den strukturelle saldo, men det bekymrer ikke Thomas Enghausen:

"Vi har valgt at overfortolke de regler i Danmark, hvis man foretager disse ændringer, så kan man foretage nogle langsigtede investeringer," understreger Thomas Enghausen.

Kræver ansvarlige politiker

Thomas Enghausen anerkender, at budgetloven har været godt som styringsredskab efter finanskrisen, og han vil heller ikke være talsmand for, at kommunerne bare skal gå i gang med at overforbruge. Han erkender, at nogle kommuner ikke helt havde styr på sin økonomi før budgetloven.

"Hvis jeg skal rose budgetloven, så har den efter finanskrisen styret økonomien og rettet den op. Vi siger ikke med dette forslag, at politikerne ikke skal være ansvarlige," understreger han.

"Men det er jo paradoksalt, at vi higer efter mere personale på velfærdsområderne, og så skal man samtidig lave det ene besparelsesbudget efter det andet," siger Thomas Enghausen med henvisning til de nuværende budgetforhandlinger i KL.

FOA skriver i pressemeddelelsen, at der antallet af 65 årige ifølge Danmarks Statistik "vil stige med 215.000 personer, og ikke mindst gruppen af over 80-årige vil stige eksplosivt, så der i 2030 vil være omkring 434.000 mod 272.000 i 2020", det er den udvikling, som FOA vil imødekomme med deres forslag, så kommunerne har større chance for at planlægge.

"I næste folketingssamling skal budgetloven revideres," skriver FOA, der er derfor at forslagene til ændringerne kommer nu.

Sidst opdateret: 23/09/2021 - 14:21

Temaer: Budgetter

Emner: Budget, FOA

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]