
Kommunerne kan risikere at skulle aflevere et milliardbeløb tilbage til staten som følge af, at overførselsudgifterne sandsynligvis bliver lavere i 2022 end man troede, da KL-formand Jacob Bundsgaard og finansminister Nicolai Wammen (S) indgik økonomiaftalen før sommeren. - Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix
Overførsler for 2022 nedjusteres med 6,6 mia. kr.
I forhold til skønnet bag økonomiaftalen for 2022 har finansministeriet nedjusteret de forventede overførselsudgifter med 6,6 milliarder kroner i 2022. En stor del af det vil ramme kommunernes midtvejsregulering.
Udgivet: 31/08/2021
Kommunerne kan efter alt at dømme komme til at aflevere i omegn af fire til fem milliarder kroner tilbage til regeringen i 2022 som følge af, at de har væsentligt lavere udgifter til overførsler end man troede, da man indgik økonomiaftalen.
Alene fra økonomisk redegørelse i maj, der lå til grund for økonomiaftalen, til den nye økonomisk redegørelse, der er blevet offentliggjort i dag, er skønnet for de samlede overførselsudgifter blevet nedjusteret med 6,6 milliarder kroner i 2022.
Ifølge redegørelsen skyldes størstedelen af nedjusteringen, at man har et mere optimistisk skøn for ledigheden nu, end man havde for få måneder siden.
I alt er antallet af overførselsmodtagere udover SU-modtagere og folkepensionister i 2022 nedjusteret fra 678.000 i maj-redegørelsen til 666.000 personer i august-redegørelsen.
Ud af det faldende skøn på i alt 12.000 personer, kommer 8.000 personer fra A-dagpenge og 3.000 personer fra aktiverede A-dagpenge- og kontanthjælpsmodtagere.
Dermed ligger langt størstedelen af det faldende skøn i overførselsudgifterne på kommunernes område, fordi de afholder størstedelen af udgiften til både A-dagpenge og til aktivering.
Fik oprindeligt 96,8 mia. kr.
Hvis Finansministeriets nye skøn for overførselsudgifterne holder stik, så betyder det, at kommunerne kommer til at have lavere udgifter til overførsler i 2022, end de 96,8 milliarder kroner, man blev enig med regeringen om i økonomiaftalen.
Det kan betyde, at kommunerne skal aflevere en betydelig del af bloktilskuddet tilbage til regeringen i 2022 ved midtvejsreguleringen af økonomiaftalen.
Kommunerne er ofte sluppet afsted med at beholde en eventuel overkompensation på overførselsområdet ved midtvejsreguleringen, men efter Nicolai Wammen har varslet en opstramning af finanspolitikken, så kan det meget vel ende med, at kommunerne skal betale i omegn af fire til fem milliarder kroner tilbage til statskassen i 2022.
Sidst opdateret: 31/08/2021 - 13:42
Temaer: Finanslov
Emner: Overførselsindkomst, Forsikrede ledige




































