
Dansk Folkepartis skatteordfører Dennis Flydtkjær vil give kommunerne lov til at selv at inddrive gæld fra borgerne.
DF vil lade kommunerne selv inddrive deres gæld hos borgerne
Dansk Folkeparti vil give kommunerne lov til selv at inddrive gæld - også med private inkassofirmaer. Opbakningen er begrænset.
Udgivet: 01/11/2019
Dansk Folkeparti vil stille et beslutningsforslag i Folketinget, som skal give kommunerne og andre offentlige ikke-statslige institutioner ret til at inddrive deres egen gæld uden om det kaos-ramte PSRM-system, der efter planen skulle have inddrevet alt offentlig gæld fra 2019, men som nu er udskudt til 2021. Det skriver TV 2.
"Vi kan ikke blive ved med at stå og se på, at gælden bare stiger og stiger, og der ikke bliver inddrevet noget som helst," siger skatteordfører Dennis Flydtkjær til TV 2. "Hvis kommunerne eller nogle af de andre ikke-statslige fordringshavere mener, at de kan gøre tingene bedre end Skat, så skal de have muligheden for det, og det er det, vi vil med det her forslag."
Kommuner kan hyre inkassofirmaer
Hvis kommunerne og andre ikke-statslige fordringshavere overtager inddrivelsen, så mister de muligheden for at tilbageholde løn og offentlige ydelser, da det kun er skattevæsenet der kan det.
"De (ikke-statslige fordringshavere, red.) skal selv stå for hele processen, og selvfølgelig være klar over, at de mister muligheden for at tilbageholde løn. Derfor skal det også være frivilligt. Men jeg tror på, at det her forslag både kan være med til at aflaste skat og sikre en større inddrivelse af gælden, siger Dennis Flydtkjær.
Dansk Folkeparti vil til gengæld give ikke ststslige fordringshavere ret til at bruge inkassofirmaer.
Begrænset opbakning på Christiansborg
Selv om kommunerne har haft succes med at inddrive ejendomsskatter og mange kommuner gerne vil overtage flere områder, så er opbakningen til DF's forslag begrænset på Christiansborg.
Skatteminister Morten Bødskov vil fokusere på at få skattevæsenets opkrævning tit at fungere, og Venstres skatteordfører Louise Schack Elholm er ligeledes er afvisende indtil der kommer et samlet forslag fra alle kommunerne.
"Jeg forstår sagtens Dansk Folkepartis bekymring. Jeg er bare bekymret for, at vi sætter for mange skibe i søen. Der er allerede gået galt med et inddrivelsessystem (EFI, red.), så hvis vi begynder at rykke for meget rundt på tingene, er jeg bange for, at vi kommer til at sætte tingene over styr, siger hun til TV 2.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:24









































