- Foto: Rebild Kommune

Rebild trækker million-beløb på kommunekassen for at få ro på økonomien

Udgivet: 15/09/2026

Del artiklen:

I Rebild Kommune har et bredt flertal med V, S, R, K SF, Den Sociale Fællesliste og Jeppe Ugilt indgået en budgetaftale. De udgør 20 ud af byrådets 23 medlemmer, hvor kun DD står udenfor.

Kommunen står til at få færre indtægter end tidligere forventet på grund af reformer og udligning samt et højt anlægsbehov de kommende år, lyder det i en pressemeddelelse.

"Med budgetaftalen er der skabt ro om kommunens økonomi i 2027. Det sker blandt andet ved at trække 37 millioner kroner i kommunekassen. Det giver tid til at arbejde grundigt med de beslutninger, der skal sikre en mere langsigtet balance i kommunens økonomi," står der i aftalen.

Politikerne afsætter 620.000 kroner til "Fælles indsats - Nærvær", som går til tværfagligt arbejde med bør og unge, herunder de unge der står uden job og uddannelse. Samtidig tilfører politikerne 1,2 millioner kroner årligt til voksenhandicap-området, 2 millioner til cykelstier og 1 million årligt til at styrke dataanvendelsen og gennemsigtigheden i kommunens økonomistyring, oplyser de.

Læs mere om kommunens budget her.

RMN

Sidst opdateret: 15/09/2026 - 14:39

Temaer: Budget 2027

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]