
Ja, tak til dialog mellem regeringen, kommuner og regioner. Men at man kan spare på administrationen, uden at det kan mærkes, den køber de her tre borgmestre ikke. Fra venstre ses Hans Ejner Bertelsen (Morsø), Sofia Osmani (Lyngby-Taarbæk) og Ulrik Wilbek (Viborg). - Foto: Iver Houmark Andersen/NB-Kommune, Lyngby-Taarbæk Kommune og René Schütze/Ritzau Scanpix
Borgmestre til Mette Frederiksen: Velfærden vil lide under besparelser på administration
Borgmestre hilser invitation fra statsmister Mette Frederiksen til dialog om administrative besparelser velkommen. Men de tror ikke på, at man kan spare på administration, uden at det rammer servicen til borgerne.
Udgivet: 16/03/2023
Statsminister Mette Frederiksen (S) tager fejl, når hun i Berlingske torsdag mener, at man kan spare meget på administrationen i kommunerne, uden at det går ud over velfærden.
Sådan lyder vurderingen fra flere borgmestre, som NB-Kommune har talt med på Kommunalpolitisk Topmøde i Aalborg.
Se analyse af statsministerens udmeldingI et interview med Berlingske siger Mette Frederiksen i relation til, at SVM-regeringen forlanger af kommuner og regioner, at de i 2030 har fundet årlige besparelser på deres administration på tre milliarder kroner:
"Det er i regeringens øjne en afgørende præmis ... , at det lykkes at finde de her besparelser – og at gøre det på en måde, hvor besparelserne reelt kommer fra administration og ikke dårligere ældrepleje, børnehaver eller folkeskoler."
Men administrative besparelser - i form af f.eks. færre djøf'ere og HK'ere samt mindre datakraft på rådhusene - vil gå ud over velfærden. Det mener blandt andre Viborgs borgmester og udvalgsformand i Kommunernes Landsforening Ulrik Wilbek (V).
"Hvis man skal spare tre milliarder kroner, så kommer det da til at gå ud over noget. Jeg er selv fra en kommune, hvor vi ligger meget lavt, når det gælder administrationsomkostninger. Og vi har lige lavet en administrationsbesparelse igen. Jeg ved ikke, hvor vi skulle kunne skære henne, uden at det gør ondt. Selvfølgelig vil det gøre ondt," siger Ulrik Wilbek til NB-Kommune og fortsætter:
"Der er nogle, som tror, at der i kommunerne sidder nogle konsulenter, som man bare kan fjerne, uden at nogen mærker det. De konsulenter, vi har i kommunerne, er specialkonsulenter på fuldtid, som ikke bare kan erstattes af nogle udefra eller ingen."
Samme toner lyder fra Morsø Kommunes borgmester Hans Ejner Bertelsen (V).
"Hvis man gennemfører så store besparelser på administrationen, tror jeg, at det vil få indflydelse på den borgernære velfærd. I Morsø Kommune har vi virkelig spidset blyanten i mange sammenhænge, så der er regeringen ude i en fortælling, som ikke er fair over for kommunerne. Vi er presset økonomisk på mange områder og har virkelig sparet," siger Hans Ejner Bertelsen til NB-Kommune og fortsætter:
"Vi er nået dertil, at vi bliver tvunget til at kigge på områder, som går ud over den borgernære velfærd. Og der får kommunerne en opgave, som vi ikke kan løse med den dagsorden, som regeringen har sat for os."
Lyngby-Taarbæk Kommunes konservative borgmester Sofia Osmani vurderer, at man godt kan skære i bureaukratiet i kommunerne uden store konsekvenser for velfærden.
"Man kan ikke levere den samme velfærd efter besparelserne på administrationen. Men nok en velfærd, der på mange måder er lige så god. Vi bruger jo mange medarbejdere på at holde styr på alle de krav, vi får fra Christiansborg. Hvis de krav fjernes, kan vi administrere tingene på en bedre måde. Selvfølgelig er der noget at komme efter i bureaukratiet," siger Sofia Osmani til NB-Kommune.
Hun ser dog ikke et beskåret bureaukrati som nogen mirakelkur, når det gælder kommunernes trængte økonomi.
"Jeg tror, at det bliver en rigtig svær opgave at skære i administrationen. Og de udfordringer, vi står med i kommunerne lige nu, overstiger langt hen ad vejen de besparelser (på 3 mia. kr. i kommuner og regioner årligt opnået i 2030, red.), som regeringen lægger op til."
"Selv hvis det lykkes, så fikser det ikke alle de udfordringer, vi står med i kommunerne for eksempel på det specialiserede socialområde, ældreområdet og alle de andre udgifter vi har. De overstiger de tre milliarder. Besparelser på administrationen vil ikke være nok. Vi kommer stadigvæk til at prioritere, desværre," siger Sofia Osmani.
Ja tak til dialog
De tre borgmestre værdsætter, at Mette Frederiksen nu vil gå i dialog med kommunerne og regionerne om de ønskede administrative besparelser. Tidligere på året var udmeldingen ellers fra finansminister Nicolai Wammen (S), at kommunerne selv måtte finde ud af, hvordan de ville føre sparekniven gennem kontorlandskaberne på rådhusene.
"Det er godt, at man får en dialog og får set på, hvad der er realistisk. Men det her med, at regeringen har meldt en besparelse ud, før man har undersøgt, hvor der kan spares - det er bagvendt," siger Hans Ejner Bertelsen.
Også Sofia Osmani hilser statsministerens dialogtilbud velkommen.
"Det er rigtigt vigtigt, at man har en dialog. Man kan ikke bare spare så mange penge uden dialog. Der må følge nogle klare rammer og krav med til kommunerne. Og selv der bliver det svært."
Ulrik Wilbek fra Viborg Kommune siger:
"Al dialog er godt. Og det er da bedre, end at regeringen bare går i gang, og så spørg bagefter. Så det tager vi super positivt imod."
Sidst opdateret: 16/03/2023 - 12:37
Temaer: Økonomiaftale
Emner: KL - Kommunernes Landsforening, Lyngby-Taarbæk Kommune, Morsø Kommune, Viborg Kommune










































