Stor forskel på udviklingen i kontanthjælpsmodtagere mellem kommunerne i 2020

Store forskelle i udviklingen i antallet af kontanthjælpsmodtagere i kommunerne. Enkelte oplevede fald på over ti procent. Se tallene for alle kommuner her.

Udgivet: 11/03/2021

Peter Risager

Journalist

Del artiklen:

Antallet af kontanthjælpsmodtagere udviklede sig meget forskelligt på tværs af landet i 2020, men langt de fleste kommuner havde til trods for coronakrisen et fald i antallet af personer, der modtog kontanthjælpsydelser, viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Det betyder, at kommunerne over en kam kan være meget tilfredse med udviklingen i antallet af kontanthjælpsmodtagere, hvor de færreste for et år siden kunne have forudsagt, at antallet ville falde i 2020.

Men flere kommuner må alligevel se på udviklingen med en bekymret mine, fordi udviklingen har været meget skæv på tværs af landet. Det er især en håndfuld kommuner i Nord- og Vestjylland, samt en række kommuner omkring København, der har haft en stigning i antallet af kontanthjælpsmodtagere.

Læs også:
Trods corona: Antallet af kontanthjælpsmodtagere faldt i 2020

Blandt andet har Holstebro Kommune, som havde landets største minkproduktion, haft en stigning i antallet af kontanthjælpsmodtagere på 2,4 procent set over hele året. Om stigningen er en afledt konsekvens af nedlukningerne af minkfarmene, kan tallene dog ikke afsløre.

Til gengæld kan man med større sikkerhed sige, at Dragør Kommune og Taarnby Kommune, som havde landets største stigninger i antallet af kontanthjælpsmodtagere i 2020 på henholdsvis 4,9 og 4,7 procent, har været påvirket af krisen i Københavns Lufthavn.

I gennemsnit havde kommunerne et fald i antallet af kontanthjælpsmodtagere på 3,2 procent i 2020 i forhold til 2019, når man udregner det månedlige gennemsnit af kontanthjælpsmodtagere for de to år, svarende til et fald i antallet på 3.914 personer.

(Artiklen fortsætter under kortet)

Fald i udgifter

Som en logisk konsekvens af de forskellige udviklinger i antallet af kontanthjælpsmodtagere, har der også været en stor forskel i udviklingen i kommunernes udgifter til kontanthjælp.

Her har langt de fleste kommuner ligeledes haft et fald, men faldet har dog kun været på 2,6 procent, selvom antallet af modtagere faldt med 3,2 procent. Det betyder med andre ord, at det i overvejende grad er de 'billigste' modtagere af kontanthjælpsydelser, som har forladt systemet i 2020.

Se udviklingen i udgifterne til kontanthjælpsydelser i kortet herunder. Udgifterne er opgjort som bruttoudgifter, og er dermed opgjort før den delvise statsrefusion af kontanthjælpsydelserne.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:37

Emner: Kontanthjælp, Kontanthjælpsydelse

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]