Mere end fire ud af fem kommuner skal spare på hjælpen til handicapped ebørn og unge i 2019 i forhold til de faktiske forbrug i 2018. (

Mere end fire ud af fem kommuner skal spare på hjælpen til handicapped ebørn og unge i 2019 i forhold til de faktiske forbrug i 2018. ( - Foto: Sarah Christine Nørgaard/Scanpix 2017)

Se, hvilke kommuner der skal spare på handicappede børn og unge i år

81 kommuner har budgettet med lavere udgifter til det specialiserede socialområde for børn i 2019 sammenlignet med det faktiske forbrug i 2018. Se tallene for alle kommuner her.

Udgivet: 17/09/2019

Arne Ullum

chefredaktør for NB-Medier

Del artiklen:

Arne Ullum, [email protected]

Langeland er en af de kommuner, som pludseligt stod med et budget for det specialiserede børneområde for 2019, der var markant under de faktiske udgifter i 2018. Helt præcist 21,8 procent eller 12,9 millioner kroner inden en mindre statsrefusion.

Udviklingen kom som en overraskelse for kommunen, der takket være en strategiplan på området havde reduceret de samlede udgifter på det specialiserede børne- og voksenområde med 19,5 millioner kroner fra 2014 til 2017.

“Forudsætningen ved budgetlægningen for 2019 var derfor denne plan, hvor der også indgik budgetreduktioner i 2019 vedrørende bl.a. anbringelser, plejefamilier, specialundervisningstilbud og forebyggende foranstaltninger,” oplyser Langeland Kommune  i en mail.

Men efter budgetlægningen i 2018 viste det sig, at strategiplanen ikke længere holdt, og derfor gav byrådet en tillægsbevilling til det specialiserede socialområde. Og dermed forventer kommunen at kunne overholde budgettet i 2019.

Ifølge borgmesteren er det særligt vanskeligt for Langeland at styre området, fordi kommunen har en tilflytning af familier med handicappede børn.

“Få familiers tilflytning kan have stor betydning i en lille kommunes økonomi. Særligt i de tilfælde, hvor Langeland Kommune er endt med at være både handle- og betalingskommune i forhold til den iværksatte foranstaltning. Dertil kommer, at det har det været en nødvendighed at genanbringe børn, som i første omgang var hjemtaget,” hedder det.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:23

Emner: Pleje, Regnskab, Velfærd

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

Danmarks førende nicheportal inden for økonomisk politik. Portalens formål er at sikre aktørerne i den økonomiske politik substantiel information om finanspolitik, offentlig økonomi og pengepolitik.

Læs mere om NB-Økonomi her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]