
Den 59-årige kommunaldirektør i Solrød Kommune Henrik Winther Nielsen blev mandag aften fritaget for tjeneste og indstillet til afskedigelse af Økonomiudvalget. - Foto: Solrød Kommune
Endnu en kommunaldirektør bliver fyret
Fyringssæsonen for kommunaldirektører er nu. Denne gang har et enstemmigt økonomiudvalg i Solrød Kommune indstillet kommunaldirektør Henrik Winther Nielsen til afskedigelse.
Udgivet: 01/03/2022
I Solrød Kommune syd for København er der kommet et nyt politisk flertal og en ny borgmester. De manifesterer sig nu ved at fyre den 59-årige kommunaldirektør Henrik Winther Nielsen.
På et møde i Økonomiudvalget i i aftes (mandag) blev man enige om at indstille Henrik Winther Nielsen til afskedigelse og fritage ham for tjeneste. Afskedigelsen skal godkendes på et byrådsmøde 30. marts.
"Da der er tale om en personalesag, er det meget begrænset, hvad jeg kan sige. Men jeg kan da oplyse, at det er et enstemmigt Økonomiudvalg, der indstiller Henrik Winther Nielsen til afskedigelse," siger Solrøds borgmester Emil Blücher (LA) til NB-Kommune.
Med enstemmigheden i Økonomiudvalget vil der efter alt at dømme også være et flertal i byrådet, som vil være med på at fyre Henrik Winther Nielsen. Han kommer dermed til at lide samme skæbne som Frank E. Andersen, der som kommunaldirektør i Slagelse også blev fyret af et nyt flertal i byrådet.
Henrik Winther Nielsen har været kommunaldirektør i Solrød siden 2010 og har dermed i mere end 11 år været en central figur i kommunen. Om årsagen til fyringen skriver Solrød Kommune i en pressemeddelelse, at "økonomiudvalget ønsker en anden profil til den fremadrettede ledelse."
Adspurgt om, hvad Emil Blücher som nyvalgt borgmester og med et nyt flertal gerne vil sætte sig af aftryk i løbet af sin borgmestertid, siger han:
"Jeg håber meget, at jeg kan få genoprettet tilliden til det politiske system i Solrød. Der er opstået en dyb mistillid blandt borgerne til, at politikerne rent faktisk leverer på det, der bliver sagt og lovet."
"Der har spredt sig en oplevelse af, at det hjælper ikke som borger at møde op til høringer, for 'man får alligevel ingen indflydelse, for der bliver ikke lyttet'. Vi skal bliver bedre til borgerinddragelse og til at lytte."
En anden ting lægger Emil Blücher på sinde:
"Vi skal gøre meget ud af at blive en særdeles attraktiv kommune for børnefamilier."
Solrød Kommune er i høj grad en pendler-kommune, hvor mange har arbejde i Storkøbenhavn eller Køge.
Sidst opdateret: 01/03/2022 - 12:09
Temaer: Navnenyt
Emner: Solrød Kommune, Kommunaldirektør










































