Det kan godt være, at man i mange kommunalbestyrelser synes, det var hårdt at få kommunens budget på plads for 2023. Men at få budgettet driblet hjem for 2024 kan meget vel blive endnu mere smertefuldt og konfliktfyldt.
Sådan tegner billedet sig nu. En af de kommuner, hvor det gør sig gældende er Nyborg. Her måtte man på budgettet for 2023 finde besparelser for tilsammen 31 mio. kr.. Men budgettet for 2024 kan meget vel rumme endnu flere besparelser. Det fremgår af udtalelser fra Nyborgs borgmester Kenneth Muhs (V) til Fyens Stiftstidende:
“Jeg kan allerede nu sige, at det bliver meget stramt. Det bliver en kæmpe opgave, vi skal løse,” siger Kenneth Muhs.
Når 2024-budgettet allerede nu ser ud til blive en svær proces, skyldes det flere forhold, som også gør sig gældende i de fleste andre kommuner. Blandt andet:
- Øgede udgifter på det specialiserede socialområde
- Øgede udgifter til flere børn og ældre
- Inflationen
- Krav om besparelser på administration og beskæftigelsesindsatsen
Det er jo ikke sådan, at vi i kommunen har nogen siddende, som ikke laver noget
Kenneth Muhs (V), borgmester i Nyborg
SVM-regeringen har meldt ud, at der over de næste år skal bruges 3 milliarder kroner mindre årligt på administration i kommunerne, og at der derudover skal skæres 3 milliarder kroner af budgetterne for beskæftigelsesindsatsen. Om den udsigt siger Kenneth Muhs til Fyens Stiftstidende:
“Det er jo ikke sådan, at vi i kommunen har nogen siddende, som ikke laver noget. Vi kan ganske enkelt ikke blive ved med at effektivisere.”
Borgmesteren oplyser til avisen, at for at gøre budgetprocessen bedre har økonomiudvalget valgt at fremrykke budgetlægningen, så der allerede i slutningen af maj foreligger et første såkaldt teknisk økonomisk overblik. Og før det skal direktionen i marts fremlægge et katalog for byrådet over mulige besparelser og omprioriteringer.
Læs mere om kommunernes opgaver med budgetterne